Južná India - svet na pokraji sna a skutočnosti.

 

 Matka India (Bhārat Mātā) bezkonkurenčne najšialenejšia krajina sveta. Krajina 300 miliónov bohov. Svet na pokraji sna a skutočnosti. Gópury juhoindických  chrámov dotýkajúce sa oblakov. Prastaré kultúry, rozmanité náboženstvá, farby, vône, smrad, špina, bieda ale aj nespochybniteľná viera a duševné  bohatstvo v jednom. Nekonečne more paliem – cestovanie v tropickom raji. Najvyššia stojacia monolitická socha na svete. Najväčší funkčný náboženský chrám na svete. Juh je najrozvinutejšia a najbohatšia časť krajiny. Je plný zelene a nepôsobí tak ,,vybývane,, ako sever. Človek sa tu cíti príjemnejšie. Skvelá kuchyňa a ovocie za facku. Kúpanie, túlanie a poznávanie. Silné zážitky a neopakovateľná atmosféra. Dobrodružné putovanie pre fajnšmekrov. Cestovanie so slovenským sprievodcom v  skupine max. 12 osôb. Pred  osem a viac miliónovými mestami ako Bangalore dáme radi prednosť pokojnému a nepokazenému vidieku. Navštívime tieto tri zväzové  štáty: ralu, Karnátaku, Tamilnádu.  

 

 1.- 3. deň : Z Viedne preletíme na juh indického subkontinentu. Tu sa začne naše bezstarostné túlanie. Cieľom je  tretie najväčšie Indické mesto. Osemmiliónový Bangalore, odkiaľ následne preletíme na juh do Koči. Tam nás na letisku bude čakať mikrobus, ktorý nás odvezie priamo na pláž Marari beach.    Tu sme už skoro ako doma. Oddych po náročnom prelete. Okúpeme sa, dáme si  čerstvý kokos a ochutnáme morské plody. Zrelaxujeme na ľudoprázdnej  pláži. Podvečer, tretí deň sa ,,naším,, mikrobusom premiestnime do romantického Koči (Cochin, Kóčin).M sto  prezývané ,, brána Kéraly,, alias ,, Nevesta arabského mora,, alebo ,,hlavné mesto korenia.,,


4.- 5.deň : Koči je jediné veľké mesto v Indii v ktorom hinduisti nemajú väčšinu. Početne navrch majú kresťania  s moslimami. Starý  portugalský koloniálny pristav. Kostol svätého Františka je miesto kde bol pochovaný Vasco de Gama objaviteľ námornej cesty do Indie(1498) a zároveň najstarší kostol v Indii. Prezrieme si baziliku Santa Cruz, palác Mattancherry a aj burzu korenia. Ale aj ďalšie  holandské, portugalské pamiatky a židovskú  štvrť. Ubytujeme sa v centre starej štvrti mesta vo Fort Cochine neďaleko od čínskych rybárskych sieti. Naobedujeme sa v najlepšej lokálnej reštaurácii a spravíme si poldňový okruh s rikšou po pamiatkach pamätihodnostiach ale uvidíme napr. aj ručnú práčovňu a preslávené večerné vystúpenie Kathakali . Ide o tradičné tanečnodramatické stvárnenie  indických eposov.   Herci sa pred vystúpením dlhé hodiny vzájomne líčia, záporný hrdina ma nafarbené dokonca očné beľmo na červeno. Možnosť absolvovať poldenný individuálny výlet loďkou (šikara) po Backwaters – čarovných vodných kanáloch. Fascinujúci a neopakovateľný ekosystém. Obývaná,  spleť kanálov, riek zálivov a jazier, kde sa sladká voda mieša s morskou. Tradičný  obed podávaný na banánovom liste je  v cena výletu. 


 

6.deň : Balzam na dušu - oblasť čajových plantáži. Zopár km nenáročnej prechádzky na miestne ,,view points,,. Nádherne scenérie navôkol.

 

7.- 9. deň : Kérala versus Tamilnádu. Opúšťame Munnar a zároveň jeden z najbohatších a     najvyspelejších štátov Indie a očakáva nás paradoxne jeden z najchudobnejších. Ocitáme sa v  Madurai v štáte Tamilnádu a hneď sa  stávame centrom pozornosti. Tu a práve teraz sme najväčší ,,exoti,, pre miestnych práve my. Zem Tamilov je štát s pôvodným  drávidským (tmavým) obyvateľstvom. A tí tvoria asi štvrtinu všetkých obyvateľov Indie. Tu objavíme srdce južnej Indie. Mesto – legenda, ktoré si Vás navždy získa. Neuveriteľný, absolútne nepochopiteľný, nadpozemský, snový Madurai. Pútnici, žobráci, a farebný bazár. Tu vám do rána na mieru ušijú košele, šaty a oblečenie aké si objednáte. Prehliadka chrámu Meenakshi s miestnym sprievodcom. Návšteva obchodu zo suvenírmi kde je skvelý výhľad na veže chrámu 

z terasy. Fotografovanie úchvatných pestrofarebných gópur – stupňovitých chrámových veží.  S výškou až 50 metrov dominujú celému okoliu. Madurai to svet sám pre seba, ,, iná planéta,,.  Rozlúčime sa s nim obedom v ,,našej,, lokálnej reštaurácii. Masala dosa je tu ,,ekologicky,, servírovaná na banánovom liste. Blížime sa k ,,chvostíku,, na mape Indie do pútnického mesta Rameshwaram.

 

10.- 11.deň :  Ešte pred 500 rokmi sa z pevniny  úzkou šijou zvanou Adamov most dalo prejsť pešo na Cejlón (Srí Lanka). Rameshwaram nie je len také hocijaké mesto-je posvätné a prezývané  ,,Váránasí juhu,, . A to vďaka životom a aktivitou pulzujúcemu a veľmi uctievanému chrámu.  Má 22 studní s 

 

 

 

posvätnou vodou o ktorej veriaci skalopevne veria že má liečebné účinky. Zaujímavosťou je, že všetky
pramene majú rozdielnu teplotu a chemické zloženie a dokonca aj chuť. Pohoda a ďalší z vrcholov našej cesty. Rovnako ako výlet ,, na koniec sveta,, do rybárskej dediny Danushkodi. Tu nekončí iba miestna asfaltka ale aj všetky indické cesty. Sme 9 stupňov nad rovníkom a 30 km od Srí Lanky. Okúpeme sa a vrátime sa späť jedného z  najpohodovejších miest Indie.                                                                                         


                                                                                                                                                                                  11.- 13.deň :  Dnešným cieľom je Tiruchchirapalli alias Trichy a neďaleký Srirangam s najrozsiahlejším funkčným náboženským komplexom na svete. Tu aj prespime. Prezrieme si mesto – chrám s miestnym sprievodcom. Potúlame sa spolu ale  aj individuálne. Náš naozaj pekný hotel sa nachádza pri hlavnom vchode do chrámu. Výlet do Thanjavuru. Tisíc  rokov starý chrám Brihadishwara vybudovaný z jedného kusa žuly. Dnes za 70 minút  z  Trichy preletíme do Bangalore.


13.- 14.deň :  Základné cestovateľské pravidlo v Indii je vyhnúť sa miliónovým mestám a príjemne stráviť čas na vidieku. Nestrácame preto čas v zápchach, smrade a v strese ale smerujeme k najvyššej monolitickej soche (17 metrov) na svete do dedinky Shravanabelagola. Tá predstavuje Bahubaliho.  To je veľmi uctievaná postava medzi džínistami. Bol synom Rishabadeva, prvý prorok (tirthankara) v džinizme. Uctievané pútnické miesto nielen pre džinistov s  pokojamilovnou, meditatívnou atmosférou. V súťaži ,,Seven Wonders of India,, sa umiestnilo na prvom mieste. Len tak pre zaujímavosť na druhom mieste skončil Zlatý chrám v Amritsare a Taj Mahal – synonymum Indie obsadil až tretie miesto. Nenáročné ale úžasné prechádzky po okolitých kopcoch – skrytý vrchol celej našej cesty. Možnosť individuálneho výletu  do budhistického chrámu v Bylakuppe. Centrum tibetskej kultúry s 20.000 utečencami . Ďalší deň si pozrieme úchvatné a absolútne neprekonateľné a zatiaľ skoro   neznáme Hoyšalské reliefy v Belure a Halebide.

16.-17.deň :  Predposledný deň okolo 18:00 vyrazíme na letisko Kempegowda international airport Bangalore. Odlet do Viedne s Qatar airways ráno o 3:45 prílet pred 13:00 hod. s prestupom  v Dohe.

Cena zahrňuje: letenku vrátane letiskových poplatkov, kompletnú spoločnú miestnu dopravu (mikrobus, taxi, rikše), ubytovanie v slušných hoteloch turistickej triedy, služby slovenského sprievodcu  a miestnych sprievodcov v pamiatkach, vybavenie indických víz, miestny prelet Bangalore - Koči prelet Trichy - Bangalore.


V cene nie je zahrnutá : strava (cca 6 – 8 e/deň), vstupy do pamiatok (cca 30 e), poistenie, poplatok za víza (25 EUR), 1x voliteľný výlet – plavba Backwaters v Koči za cca 20euro a 1x voliteľný výlet do Bylakkupe za (15-20 e/osobu).